Британскиот министер за одбрана: Светот го тргна погледот од Украина, последиците од тоа ги гледаме во Харков

harkov-ukraina1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот министер за одбрана Грант Шапс денеска изјави дека ситуацијата во Харков е резултат на тоа што „светот го тргна погледот од Украина“.

Говорејќи на конференцијата Sea Power денес, министерот ја повтори целосната поддршка на Велика Британија за Украина, велејќи дека руската победа би била „незамислива и неприфатлива“.

Тој рече: „Многу пати сум слушнал, вклучително и она што ми го кажа украинскиот претседател Зеленски, дека без Британија се прашуваат дали сè уште ќе бидат во оваа војна. Тој ги наброја обврските на Велика Британија кон Украина и го критикуваше светот кој неодамна ‘го тргна погледот’“.

„Количината на време што беше потребно за да се заврши остатокот од финансирањето директно доведе до позицијата што ја гледаме во Харков денес“, рече Шапс.

Тој додаде дека не мисли дека ситуацијата е „фатална“ и рече дека тоа е „важна лекција за светот да не го изгуби вниманието на Украина“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK