(Видео) Пукање во Лондон: има повредени, меѓу нив и дете

3895160_20240530-08-30-441-tommy-robinson-on-x-new-normal-scenes-in-modern-london-tonight-as_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТројца возрасни и едно дете, кое се во тешка состојба, се ранети во пукотница што синоќа се случила во близина на ресторан во североисточниот дел на Лондон.

Би-би-си јавува дека полицијата примила повик од улицата Кингсленд во Далстон околу 21 часот и 20 минути, откако таму биле испукани истрели.

– На местото на пукањето дојдоа полицајци, меѓу кои и специјалисти за огнено оружје, како и лондонската Брза помош – соопштија од полицијата на британската престолнина.

Се вели дека четири лица се здобиле со прострелни рани и се пренесени во болница во источен Лондон.

Во полициското соопштение пишува дека детето се уште е во тешка состојба, а се очекуваат дополнителни детали за состојбата на останатите жртви од престрелката.

Се наведува дека засега никој не е уапсен и дека се уште се утврдуваат околностите на инцидентот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK