–>

(Видео) Први апсења поради трагедијата на крвавата венчавка во Ирак

Видео-Први-апсења-поради-трагедијата-на-крвавата-венчавка-во-Ирак.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДиректорот на Одделот за односи и информации во Министерството за внатрешни работи на Ирак, Саад Маан денеска изјави дека се уапсени девет лица кои биле вработени во салата за свадбени веселби, во кои загинале над 100 лица, а 150 лица се повредени во оганот.

Маан рече дека ќе издаде налози за апсење за уште четворица вработени, објави Би-би-си. Тој посочи дека причините за трагедијата се „недостиг на здравствени и безбедносни мерки, запаливи материјали што се користеле во градбата и очигледно огномет организиран во затворен простор“.

Ирачкиот премиер Мохамед Шија ал Судани прогласи тридневна национална жалост.

Бројот на жртви се уште не е потврден, но државната агенција ИНА претходно објави дека најмалку 100 луѓе загинале, а 150 се повредени. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата по преживеани по пожарот што избувна доцна синоќа.

Мисијата на ОН за помош на Ирак на платформата Х објави дека е шокирана од огромниот број жртви и повредени во пожарот.

„Голема трагедија. Искрено сочувство до семејствата кои ги загубија своите најблиски. На повредените им посакуваме брзо закрепнување“, се вели во соопштението.

Стотици луѓе присуствуваа на свадба во Ал-Хамданија во провинцијата Ниневија во северен Ирак кога доцна синоќа избувна пожар и го зафати местото каде што се одржуваше прославата.

Во првите извештаи на ирачките медиуми се наведува дека во пожарот загинале и младенците, но подоцна агенцијата Нина објави дека тие преживеале, но се лекуваат од изгореници.

„Пожарот предизвика уривање на делови од салата за славење бидејќи беше изградена со многу запаливи, евтини градежни материјали кои се урнаа за неколку минути по пожарот“, соопшти ирачката управа за цивилна одбрана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK