(Видео) Осум мртви, 40 повредени во сообраќајна несреќа на Флорида, уапсен пијан возач

nesrekja-florida.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВозач на пикап е уапсен на Флорида откако удрил во автобус полн со работници, при што загинале осум лица. Повредени се 40 лица. Возачот на камионот бил во алкохолизирана состојба.

Несреќата се случила околу 7 часот и 30 минути наутро по локално време, во автобусот имало 53 лица, а се стравува дека ќе има уште загинати бидејќи дел од повредените се во критична состојба.

По судир на пикап и автобус, автобусот излетал од патот, удрил во ограда и се превртел. На местото на несреќата многу брзо пристигнале повеќе од 30 возила на брза помош.

Во болница се пренесени вкупно 40 лица, од кои осум се тешко повредени и се во критична состојба. Во болница е хоспитализиран и возачот на камионот.

Истрагата за несреќата продолжува, а започната е и GoFundMe кампања за помош на семејствата на загинатите и на повредените.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK