Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија

zelenski4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија, соопштија денеска властите, а Си-eн-eн Португалија и други медиуми објавија дека причина за тоа се новите борби во неговата земја.

Шпанскиот крал Фелипе требаше да го прими Зеленски на 17 мај и да подготви ручек во негова чест.

Зеленски требаше да потпише и договор за билатерална безбедносна соработка со шпанскиот премиер Педро Санчез по минатогодишната заедничка изјава на НАТО.

Портпаролот на португалската влада изјави дека украинскиот претседател ја откажал посетата, но не наведе причина.

Шпанската влада соопшти дека не може да го коментира настанот од безбедносни причини.

Шпанија, заедно со другите земји-членки на ЕУ, е посветена на обезбедување финансиска и воена поддршка за Украина по руската инвазија во февруари 2022 година.

Посетата на Зеленски требаше да се совпадне со ветувањето на ЕУ за долгорочна безбедносна поддршка за Киев, според нацрт-документот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK