(Видео) Огромен пожар во зграда со странски работници во Кувајт, повеќе од 35 луѓе загинаа

pozar-kuvajt.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКувајтското Министерство за внатрешни работи соопшти дека повеќе од 35 луѓе загинале откако пожар ја зафатил зградата во која се сместени странски работници на југот на земјата.

Официјални лица изјавија дека причината за пожарот, во кој беа повредени повеќе од 30 лица, е под истрага. Според локалните медиуми, пожарот избувнал рано утринава и зафатил шесткатница полна со работници во квартот Мангаф.

„Зградата во која избувна пожарот се користеше за сместување работници, а таму имаше голем број“, изјави висок полициски функционер за државната телевизија. Корисниците на „Икс“ објавуваат дека загинале работници од Индија.

Десетици беа спасени, но за жал имаше многу загинати поради вдишување чад од пожарот. Државната новинска агенција КУНА објави дека пожарот е ставен под контрола и дека властите бараат докази за причината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK