(Видео) Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Screenshot-2024-07-10-063012.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропската ракета Ariane 6 е на својот прв лет во вселената по лансирањето од Европскиот вселенски центар во Куру, Француска Гвајана.

Ракетата била лансирана вчера околу 16 часот по локално време. Со ова лансирање, европскиот вселенски сектор се надева дека ќе ја остави зад себе кризата во секторот за лансирање и повторно ќе воспостави пристап до сопствените сателити во вселената.

Ракетата Ariane 6 е наследник на Ariane 5, која функционираше од 1996 година до летото 2023 година. Дизајнирана е да лансира сателити во вселената за комерцијални и јавни клиенти и е значително е поевтина од нејзиниот претходник.

До крајот на оваа година, Ariane 6 треба да го има првото комерцијално лансирање.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK