–>

(Видео) Најмладиот кинески екипаж досега, отиде во вселената со „Божествениот брод“

Видео-Најмладиот-кинески-екипаж-досега-отиде-во-вселената-со-„Божествениот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмладата кинеска екипа астронаути досега се упати кон кинеската вселенска станица, отворајќи го патот за новата генерација „тајконаути“ да ги исполнат амбициите на нивната земја за истражување на вселената. Вселенското летало „Шенжу-17“, или „Божествен брод“, полета со ракета Лонг-Марч-2Ф која превезуваше тројца патници од центарот за лансирање на сателити Јиукван во северозападна Кина.

Шестмесечната мисија ја предводи поранешниот пилот на воздухопловните сили Танг Хонгбо (48), кој беше дел од првиот екипаж на вселенската станица во 2021 година. Неговото враќање во орбитирачката станица Тиангонг, „Небеската палата“, исто така поставува нов рекорд за најкраткиот интервал помеѓу две мисии на „тајконаути“, термин измислен од кинески зборови за вселената.

Оваа мисија е предзнак за побрза ротација на кинеските астронаути во иднина. Заедно со Танг, 33-годишниот Танг Шенџие и 35-годишниот Џијанг Ксинлин за прв пат полетаа во вселената. Кина го започна и процесот на селекција на четвртата група астронаути.

Од кандидатите се бара да имаат завршено докторски студии во научни дисциплини, од физика, биологија и хемија до биомедицинско инженерство и астрономија. Апликантите од Хонг Конг и Макао исто така можат да аплицираат за прв пат. Првите две групи тајконаути беа сите поранешни пилоти на воздухопловните сили кои се приклучија на Народноослободителната армија во 1995 година на 20-годишна возраст.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK