–>

(Видео) Мајка и син со часови се криеле од Хамас, биле спасени од израелски војници

Видео-Мајка-и-син-со-часови-се-криеле-од-Хамас.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската војска на Твитер објави видео од спасувањето на мајка и син кои се криеле во засолниште минатата сабота за време на нападот на милитантите на Хамас.

„По неколку часови поминати во засолниште за време на масакрот во Хамас, нашата специјална единица „Окец“ им ја пренесе веста на мајката и синот дека се безбедни“, напиша израелската војска на Твитер. На видеото се гледа како војниците тропаат на вратата и велат дека се членови на ИДФ: „Ние сме ИДФ, ние сме ИДФ. Се е во ред. Како сте?“ ѝ велат војниците на исплашената жена.

Хамас масакрираше израелски цивили на 7 октомври кога упадна на младински музички фестивал и го изврши најлошото крвопролевање во израелската историја. Досега, повеќе од 1.400 луѓе загинаа во Израел, вклучувајќи 286 војници. Од друга страна, повеќе од 2.600 луѓе загинаа во израелските напади врз Појасот Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK