(Видео) Кина зеде примероци од темната страна на Месечината: „Невиден подвиг во историјата на човечкото истражување“

kina-mesecina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинеската лунарна сонда Chang’e-6 успешно полета од површината на Месечината и собра примероци за кои научниците очекуваат дека ќе помогнат да се одговори на клучните прашања за раната еволуција на Сончевиот систем, соопшти кинеската вселенска агенција.

Тоа е нова фаза во амбициозната вселенска програма на Кина, која сака да испрати човечки екипаж на Месечината до 2030 година.

Сондата Chang’e-6, именувана по митската кинеска божица на месечината, беше лансирана на 3 мај од јужната кинеска островска провинција Хаинан, а целосно роботската сонда слета на претходно неистражена локација во огромен ударен кратер наречен басен на Јужниот Пол. – Аиткен на далечната страна на Месечината.

„Кинескиот модул на сондата Chang’e-6 полета од површината на Месечината во вторникот наутро, носејќи примероци собрани на далечната страна на Месечината, што е невиден подвиг во историјата на човечкото истражување на Месечината“, објави официјалната новинска агенција Ксинхуа, цитирајќи ја вселенската агенција.

„Мисијата го издржа тестот за висока температура на темната страна на Месечината. По успешното собирање примероци, „кинеското знаме за прв пат беше поставено на далечната страна на Месечината“, објави Ксинхуа.

Научниците веруваат дека темната страна на Месечината, ретко истражена област, е наречена така затоа што е невидлива од Земјата, а не затоа што никогаш не ја фаќаат сончевите зраци. Таа страна е многу ветувачка за истражување бидејќи нејзините кратери се помалку покриени со стари текови на лава од оние на видливата страна.

Примероците земени од другата страна би можеле да ни помогнат да дознаеме повеќе за формирањето и историјата на природниот сателит на Земјата. Тие, исто така, ќе овозможат подобро разбирање за „потеклото на Сончевиот систем“ и подобра подготовка за идните истражувања, рече портпаролот на мисијата Chang’e-6, Ге Пинг, цитиран од новинската агенција Ксинхуа.

Сондите би требало да останат во орбитата на Месечината уште неколку недели, а потоа да почнат да се враќаат на Земјата, каде би требало да слетаат околу 25 јуни. Кина се надева дека ќе ја лансира својата прва мисија со екипаж на Месечината до 2030 година. Исто така, планира да изгради лунарна база.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK