(Видео) Ирскиот министер: Палестинскиот и израелскиот народ имаат еднакво право на безбедност

majkl-martin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK„Денеска ја изразуваме нашата недвосмислена поддршка за еднакво право на безбедност, достоинство и самоопределување на палестинскиот и израелскиот народ“, објави ирскиот министер за надворешни работи Мајкл Мартин на „Икс“.

Израел: Ризикувате да станете пиони во рацете на Иран и Хамас

Израелското Министерство за надворешни работи денеска објави видео порака до Даблин на социјалната мрежа Х пред објавувањето на признавањето на палестинската држава за да предупреди на фактот дека „признавањето на палестинската држава ризикува да ги трансформира во пион во рацете на Иран. и палестинското исламистичко движење Хамас“.

Оваа мерка „само ќе го поттикне екстремизмот и нестабилноста“, според израелската дипломатија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK