–>

(Видео) Експлозија на Крим во близина на руски магацини за оружје, Русите велат дека нема штета

Видео-Експлозија-на-Крим-во-близина-на-руски-магацини-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМихаил Развозаев, гувернер на окупираниот Севастопол назначен од Русија, на својот канал на Телеграм објави дека проектил бил соборен во областа Кара-Коба и се чини дека експлодирал во поле.

„Никој не е повреден, нема оштетувања ниту на инфраструктурата“, објави тој.

На местото на настанот немало пожар, јавува руската државна новинска агенција Тасс. Сите екипи за итни случаи се вратија во базата, но останаа на подготвеност. Инаку, Севастопол е главната база на руската Црноморска флота, а градот повремено е изложен на украински напади.

На 22 септември силите на Киев извршија ракетен напад врз седиштето на Црноморската флота. Руското Министерство за одбрана тогаш соопшти дека системот за противвоздушна одбрана соборил пет проектили за време на нападот. Набргу потоа, Развожајев издаде наредба за подобрување на системот за предупредување од воздушен напад.

Локалните Телеграм канали тврдат дека е издадено предупредување за воздушен напад во градот по експлозијата и известуваат дека се гледа чад во областа на заливот Сухарнa Балка. „Крим.Реали“ известува дека во близина на местото на експлозијата имало најмалку четири магацини во кои руската војска складирала оружје, вклучително и проектили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK