(Видео) Детали за експлозијата во Санкт Петербург, има повредени

Screenshot-2024-05-17-210127-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа еден од универзитетите во Санкт Петербург се случи експлозија, пренесува РИА Новости.

Седум лица се повредени при експлозија на граната од Втората светска војна во подрумот на воената академија во Санкт Петербург, соопшти прес-службата на Воениот округ Ленинград.

Според извештаите, детонацијата се случила при чистење на подрумот на академијата.

Седум припадници на армијата се повредени и сите се префрлени во болница на руското Министерство за одбрана, каде им е укажана неопходната медицинска нега.

Станува збор за граната со калибар 76 милиметри од Втората светска војна која се чувала во подрумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK