–>

(Видео) Белара: Израел врши планиран геноцид

Видео-Белара-Израел-врши-планиран-геноцид.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИ на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и на терористите на Хамас треба да им се суди на Меѓународниот кривичен суд (МКС), изјави во понеделникот Шпанката Јоне Белара, министерка за социјални права во име на „Подемос“.

„Израел врши планиран геноцид“ во Газа оставајќи стотици илјади Палестинци без вода, храна и струја, тврди Белара, опишувајќи го ова како сериозно кршење на меѓународното право и можно воено злосторство.

Таа, исто така, го обвини Израел за „лицемерие“ за користење на ужасните убиства на цивили од страна на Хамас за да ги оправда сопствените злосторства, и воопшто и кон Газа особено.

Во петминутната видео порака емитувана на социјалните мрежи, Белара ја обвини владата на Нетанјаху за „апартхејд и окупација“ на Палестинците, што беше охрабрено и овозможено од САД и ЕУ.

Зборувајќи во име на нејзината партија, Белара побара итно отворање на хуманитарен коридор, преку кој цивилите би можеле да ја напуштат Газа на безбедно, додека екипите за помош и спасување се справуваат со последиците од израелското бомбардирање.

„Подемос“ официјално ќе побара од својот коалициски партнер, Социјалистичката партија на премиерот Педро Санчез, да поднесе петиција до МКС да ги истражи Хамас и Нетанјаху за воени злосторства, додаде таа.

Шпанската политичарка ја повика ЕУ да престане „слепо да ги следи“ САД.

Во име на „Подемос“, Белара ги повика граѓаните на Шпанија и другите земји од ЕУ да се „мобилизираат и организираат на улиците“ за да ја прекинат блокадата на Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK