–>

(Видео) Терористот од Брисел е мртов, полицијата трага по уште едно лице

Видео-Терористот-од-Брисел-е-мртов-полицијата-трага-по-уште.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТерористот кој вчера го изврши нападот во Брисел е убиен утрово во полициска акција. Според белгиските медиуми, тој бил застрелан и ранет во кафуле, а починал во болница.

Државното обвинителство ги објави деталите за акцијата во која беше убиен терористот. Како што велат, тој мирно влегол во кафуле во Шаербек со својот калашников со кој вчера убил двајца Швеѓани. Полицијата по неколку часа успеала да го фати и со еден истрел во градите го неутрализирала.

„Има многу силни индиции дека тоа е извршителот на нападот“, се вели во соопштението. Следува анализа на отпечатоци од прсти кои дефинитивно ќе го потврдат идентитетот на убиениот.

Како што соопштија од федералното обвинителство, во моментов се трага по уште едно лице. Сè уште не е јасно каква е поврзаноста на лицето со нападот.

Синоќа две лица загинаа, а едно е рането во пукање во Брисел, потврди за печатот портпаролот на белгискиот сојузен обвинител.

Двајцата убиени вчера биле шведски навивачи. Тие ги носеа дресовите на шведската фудбалска репрезентација која синоќа играше против Белгија во квалификацискиот натпревар за ЕП 2024, но натпреварот беше прекинат на полувремето поради нападот. А третиот ранет е шведски државјанин, а не таксист како што беше објавено претходно. Тој е во тешка состојба во болница.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK