(Видео) Азербејџан ја уништи зградата на ерменскиот парламент во Нагорно Карабах

urivanje-parlament-ermenija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДржавната телевизија на Азербејџан објави снимка на која се гледаат ровокопачи како ја уништуваат зградата во која некогаш се наоѓаше отцепениот етнички ерменски парламент на Нагорно-Карабах.

Уривањето кое го пренесуваше телевизија, демонстративно го нагласува повторното воспоставување на контролата на Азербејџан откако нивните сили го вратија Карабах минатата година, кога побегнаа повеќе од 100.000 етнички Ерменци.

Државните медиуми на Азербејџан објавија дека зградата на парламентот, заедно со соседната зграда, во која е сместено Здружението на ерменските воени ветерани, е урната бидејќи е незаконски изградена.

Ерменија го обвини Азербејџан за етничко чистење – обвинението што Баку го отфрли, инсистирајќи на тоа дека Ерменците од енклавата се добредојдени да останат на територијата.

Ерменците од Карабах велат дека масовно заминуваат бидејќи не се чувствуваат безбедно во Азербејџан. Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев одржа воена парада во ноември на централниот плоштад во главниот град во близина на зградата на парламентот и беше снимен како гази на сепаратистичкото знаме на ерменскиот Карабах.

Ерменците го обвинија Азербејџан за уништување на нивното културно наследство во областите контролирани од Баку, што Азербејџан го негира.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK