Полска истражува три неидентификувани балони пронајдени во близина на границата со Русија

polska-vojska.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолските медиуми објавија дека три неидентификувани објекти кои личат на метеоролошки балони се пронајдени во североисточниот дел на земјата, некои од нив со кирилични натписи. Предметите се пронајдени во регионот на Мазуриските езера, недалеку од границата со руската ексклава Калининград.

Приватната радио станица РМФ ФМ соопшти дека ниту еден од балоните немал посебни уреди прикачени на нив. Емилија Плавска од локалната полиција во градот Шчитно за медиумите изјавила дека армијата била известена и дека ќе изврши увид во објектите, пренесува Асошиејтед прес.

Министерот за одбрана Владислав Косињак-Камиш рече дека предметите се чини дека се метеоролошки балони и додаде дека ова прашање се третира како „цивилно“, а не како воено прашање. Тој најави дека за инцидентите ќе се разговара на состанок на Комитетот за национална безбедност и одбрана следната недела.

Портпаролот на регионалната полиција Рафал Џаковски изјави дека имало многу инциденти со метеоролошки балони во областа. Инаку, Полска ја поддржува соседна Украина во одбрана од руската инвазија и ја обвинува Москва дека води хибридна војна против Полска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK