(Видео) Американците тестираа проектил кој може да стигне до Москва и Пекинг за 30 минути

proektil-sad.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Држави лансираа невооружена интерконтинентална балистичка ракета вчера рано наутро од вселенската база Ванденберг во Калифорнија. Тоа е првото од двете пробни лансирања планирани за оваа недела, пренесува „Си-би-ес“.

Командата на воздухопловните сили објави видео и слики од ракетата Minuteman III додека лета на небото северно од Санта Барбара.

Во соопштението за печатот се наведува дека пробната програма за лансирање е дизајнирана да ја „потврди безбедноста, ефективноста и подготвеноста на системот за оружје“. Minuteman III патувал преку 6.400 километри со брзина поголема од 24.000 километри на час до Маршалските Острови во централниот дел на Пацификот.

„Ова пробно лансирање го означува почетокот на несекојдневната недела за нашите воздухопловци во Ванденберг, со две планирани пробни лансирања од западниот полигон“, рече полковникот Брајан Титус, заменик командант на воената единица Space Launch Delta 30.

„Овие тестови се од огромно значење, не само за одбраната на нашата нација, туку служат и како клучен момент во прикажувањето на исклучителните способности и експертиза на нашиот посветен тим“, додаде тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK