(Видео) 29 загинати во Истанбул, пожарникарите извлекуваат луѓе од ноќниот клуб

turcija-pozar.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБројот на загинати се искачи на 29 во ноќен клуб во турската метропола Истанбул, откако избувна пожар за време на реновирање на ноќен клуб, потврдија локалните власти во вторникот, пренесуваат турските медиуми.

Пожарот од засега непознати причини избувнал во зграда на улицата Гундогду.

По пријавувањето на пожарот, на лице место се испратени противпожарни, медицински и полициски екипи. Полицијата презеде мерки на претпазливост во областа.

Во пожарот интервенирале пожарникари со 31 возило и 86 лица.

Повредените се префрлени во болниците во регионот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK