Драма на крузер: бродот ги оставил патниците на остров оддалечен 300 километри од брегот на Африка, не се вратиле на време од екскурзијата

kruzer2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСедум американски и двајца австралиски државјани останаа заглавени на остров, 306 километри западно од брегот на Африка, откако капетанот на крузерот „Norwegian Dawn“ одби да ги пушти повторно да се качат по организираната обиколка бидејќи доцнеле, тврди еден американски пар.

Американецот Џеј Кембел рече дека туроператорот го контактирал капетанот на бродот за да го извести дека патувањето ќе трае подолго. Кога пристигнаа на пристаништето, „Norwegian Dawn“ сè уште беше закотвена, но капетанот на норвешкиот брод го одби барањето на пристанишниот капетан да ги пушти туристите да се вратат на крузерот бидејќи го пропуштија рокот за повторно влегување во 15 часот, рече Кембел.

Тој, исто така, тврди дека крајбрежната стража на Сао Томе и Принципе потоа ги превезувале заглавените патници до бродот за крстарење, но капетанот повторно им одбил влез, пишува Тајмс. Американецот тврди дека меѓу заглавените имало четворица постари патници, еден параплегичар, трудница и нејзиниот сопруг, а подоцна наишле на 80-годишен патник од друг брод за крстарење на истата компанија, кој за време на патувањето доживеал потрес на мозокот, а потоа бил оставен во болница.

Кембел рече дека тој и неговата сопруга се единствените меѓу заглавената група кои имале кредитни картички со себе и потрошиле 5.000 долари на хотелски соби, храна и тоалети за сместување на девет лица.

„Иако ова е многу несреќна ситуација, гостите се одговорни да се погрижат да се вратат на бродот во објавеното време, што нашироко се пренесува преку интерфонот на бродот во секојдневните комуникации. Нашиот тим тесно соработува со локалните власти за да ги разбере барањата и потребните визи кои се потребни доколку гостите се вратат на бродот на следното достапно пристаниште“, се вели во соопштението на норвешката компанија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK