Вашингтон тврди дека Сирија не заслужува да се врати во Арапската лига

vashington
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Министрите за надворешни работи на Арапската лига во вчера усвоија одлука за повторно примање на Сирија во организацијата по повеќе од една деценија суспензија.САД денеска го критикуваа повторното примање на Сирија во Арапската лига, наведувајќи дека Дамаск не заслужува да биде вратен во организацијата.

Како што јавија светските агенции, Вашингтон изразил сомнеж во подготвеноста на сирискиот претседател Башар ал Асад да ја реши кризата предизвикана од граѓанската војна во Сирија.

Портпаролот на Стејт департментот изјави дека САД веруваат дека арапските партнери имаат намера да го искористат директниот ангажман со Асад за да го поттикнат решавањето на долгогодишната криза во земјата, како и дека Вашингтон е усогласен со своите сојузници за „крајните цели“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK