Ураганот Берил се засилува додека се приближува до Тексас

vf.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСмртоносниот ураган Берил се засилува додека се приближува до брегот на Тексас, во близина на градот Хјустон, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Во соопштението се прецизира дека ураганот Берил се наоѓа на околу 170 километри источно од градот Корпус Кристи, придружен со ветрови чија максимална брзина достигнува 120 километри на час, пренесува Ројтерс.

Жителите на Тексас се подготвуваат за пристигнување на силна бура која веќе остави големи последици во делови од Мексико и Карибите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK