Италијанците открија храм стар 4.000 години на Кипар

гфдзг.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанските археолози открија храм стар 4.000 години во селото Ерими на Кипар.

„Тоа е најстариот свет простор што некогаш е пронајден на островот“, рече археологот Лука Бомбардиери, кој ги води ископувањата веќе 15 години, кои се изведуваат во соработка со Одделот за антиквитети на Кипар и Министерството за надворешни работи и Меѓународна соработка, пренесува Анса.

Според него, новооткриениот храм „фрла ново светло“ на „модерниот“ живот на заедницата на занаетчии кои живееле пред четири милениуми, само неколку века пред да бидат изградени првите градови на островот.

При ископувањето биле пронајдени останки на млада жена која била убиена и заѕидана дома, што според археолозите било направено за да не и се врати духот и да ги вознемири живите.

Бомбардиери рече дека не е јасно дали во тоа време имало свештеник на тоа место.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK