Украинските служби за безбедност: Спречен обид за државен удар во Киев

zelenski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинската служба за безбедност (СБУ) и Државното обвинителство денеска објавија дека група активисти планирале „провокации“ во главниот град Киев минатата недела, со цел да го заземат парламентот и да формираат привремена влада.

Четворица мажи се под истрага, а на двајца од нив им е одреден притвор. На осомничените им се заканува казна затвор до десет години и конфискација на имот.

Припадниците на СБУ откриле оружје и муниција за време на рацијата, пренесува украинскиот портал „Телеграф“.

Истрагата утврдила дека во текот на мај и јуни оваа година група луѓе на социјалните мрежи повикувале на дискредитација на актуелниот државен врв, промена на уставниот поредок и преземање на државната власт во Украина.

„Тие планираа да шират информации за „немирите“ во Киев преку домашни и странски информативни ресурси со цел да ја дестабилизираат општествено-политичката ситуација во нашата земја, што ќе биде од корист за Руската Федерација“, се наведува во соопштението на СБУ.

Според написите, се истакнува дека организатор на бунтот бил претседателот на синдикатот, кој и претходно организирал провокации, а е познат по својата антиукраинска позиција од 2015 година.

За да го спроведе планот, тој изнајмил сала во Киев во која може да се сместат две илјади луѓе, а исто така се обидел да ангажира воен персонал и вооружени чувари на приватни објекти за да ја извршат заплената.

„На 30 јуни, заговорниците планираа да одржат наводно забавен митинг во Киев, да изберат привремена влада, да влезат во Врховната Рада, да го сменат државниот врв и да ја преземат власта. СБУ веднаш ги разоткри незаконските намери на учесниците, ги документираше нивните субверзивни активности и ги приведе организаторите“, се посочува во соопштението.

„Телеграф“ потсетува дека Службата за безбедност на Украина и Националната полиција уапсија организирана група одговорна за серија подметнати пожари врз воени возила TCC . Според Телеграф, членовите на оваа група биле регрутирани од руските специјални служби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK