–>

Украина: Вративме дел од територијата на југ

Украина-Вративме-дел-од-територијата-на-југ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Армијата на Украина денеска соопшти дека зазела дополнителни 1,5 квадратни километри околу неодамна ослободеното село Роботин на југот на земјата.

„Русите се држат за секој метар украинска земја. Сепак, украинските воени сили се обидуваат да ѝ отежнат на руската армија колку што е можно повеќе, а во некои области тоа беше успешно“, рече Александар Ступун, воен портпарол на првите редови, денеска.

 

Украина повеќе од година и пол се брани од руската инвазија со воена помош од Западот. Украинската армија на 24 август го пријави ослободувањето на селото Роботин, кое се смета за дел од најзацврстениот руски одбранбен ѕид.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK