Украина ја покани Кина да присуствува на мировниот самит во Швајцарија

ksi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПрвиот заменик-министер за надворешни работи на Украина денеска ја посети Кина и ја повика да испрати делегација на самитот за Украина што ќе се одржи овој месец во Швајцарија, очигледно надевајќи се дека сè уште е можно да се убеди Пекинг да присуствува на важниот собир.

Русија не е поканета да учествува на самитот кој се одржува од 15 до 16 јуни. Пекинг претходно стави до знаење дека има намера да се држи настрана и го нагласува присуството на двете завојувани страни како предуслов за секоја значајна мировна конференција.

„Украинската страна се надева дека учеството на Кина на овој настан може да биде добра можност за практичен придонес за постигнување праведен и траен мир во Украина“, се вели во соопштението на украинското Министерство за надворешни работи по средбата во Пекинг меѓу Првиот заменик министер за надворешни работи Андриј Сиби и кинескиот заменик министер за надворешни работи Сун Веидонг.

Киев соопшти дека повеќе од 100 земји ја прифатиле нејзината покана за самит на кој ќе се разговара за условите на мировниот план наведен од претседателот Володимир Зеленски за да се обиде да стави крај на руската офанзива врз Украина, која веќе трета година ја спроведува.

Москва ја нарече бесмислена идејата за одржување на самитот без нејзино учество, а Украина ја обвини Москва дека се обидува да ја наруши конференцијата. Само неколку дена пред Москва да ја започне својата сеопфатна инвазија на Украина во февруари 2022 година, Кина прогласи „безгранично“ партнерство со Русија, но цело време се претставуваше како неутрален учесник во конфликтот.

Пред повеќе од една година објави документ од 12 точки во кој се наведени општите принципи за завршување на војната, што беше поздравено од двете завојувани страни.

Минатата недела Кина и Бразил потпишаа заедничка изјава во која повикуваат на мировни преговори меѓу Русија и Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK