„Тој беше нашиот голем брат и заштитник“: се огласија Хамас, Хезболах и Хутите

Screenshot-2024-05-20-111509.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМилитантните групи Хамас, Хути и Хезболах, поддржани од Иран, испратија сочувство до Техеран за смртта на претседателот на земјата, Ебрахим Раиси.

Раиси загина во хеликоптерска несреќа заедно со неговиот министер за надворешни работи, Хосеин Амир-Абдолахиан, во неделата во провинцијата Источен Азербејџан, северозападно од Иран.

Неколку часа откако беше потврдена нивната смрт, висок функционер на Хутите, Мохамед Али Ал-Хути, испрати своето сочувство.

„Нашето најдлабоко сочувство до иранскиот народ и иранското раководство. Иранскиот народ ќе продолжи да има лидери лојални на својот народ“, рече тој.

Хамас соопшти дека го изразува своето „искрено, длабоко сочувство и солидарност до врховниот лидер, иранската влада и братскиот ирански народ“.

„Уверени сме дека Исламската Република Иран ќе може, со помош на Алах, да ги надмине последиците од оваа голема загуба, бидејќи драгиот ирански народ има силни институции способни да се справат со оваа тешка искушение“, наведуваат од Хамас.

Хезболах, со седиште во Либан, го спореди Раиси со „големиот брат“.

„Со претседателот Раиси се познаваме долго време. Тој беше нашиот голем брат, силна поддршка и непоколеблив бранител на нашите ставови и прашања за нацијата и заштитник на движењето на отпорот“, рече Хезболах.

Иран обезбеди воена и економска поддршка на Хамас, Хутите и Хезболах.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK