Топлотен бран во Индија, температурите надминуваат 45 степени

toplotni-val-u-indiji-temperature-prelaze-45-stepeni-indija-vrucine_664b0b7f4652d.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСеверна Индија, вклучувајќи го и главниот град Делхи, е зафатена од жесток топлотен бран, со температури над 45 степени во текот на викендот.

Во областа Најафгар во Делхи во неделата се забележани рекордни 47,8 степени, што е највисока вредност во земјата оваа година, јавува Би-Би-Си.

Метеоролошката служба соопшти дека горештините најверојатно ќе продолжат оваа недела.

Индиските лета, кои траат од мај до септември, обично се топли и влажни.

Индискиот метеоролошки оддел соопшти дека земјата најверојатно ќе доживее подолги и поинтензивни топлотни бранови оваа година.

Во саботата, температурите надминаа 45 степени на 10 локации во Регионот на Националната престолнина (NCR), кој го опфаќа Делхи и некои области од соседните држави Утар Прадеш, Харајана и Раџастан.

IMD предвиде дека максималните температури во Делхи и другите северни градови најверојатно ќе се движат околу 45-46 степени во понеделник и вторник.

Оваа недела во многу индиски држави ќе се одржат избори. Во понеделник милиони гласачи ќе гласаат во Махараштра, Утар Прадеш и Бихар, а во Делхи на 25 мај.

Изборите се одржуваат во седум фази од 19 април до 1 јуни.

Многу луѓе изразија непријатност поради излегувањето на екстремна топлина. Посочуваат дека стоењето во редици е тешко, особено за повозрасните.

Изборните власти во Индија го продолжија времето на гласање и побараа од граѓаните да се заштитат од жештините додека одат да гласаат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK