Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

stoltenberg2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да ги сноси последиците за поддршката на Русија во војната во Украина.

Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“, поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

„Ова нема да функционира на долг рок“, изјави Столтенберг за Би-Би-Си за време на посетата на Вашингтон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK