Сопругата на шпанскиот премиер на суд под обвинение за корупција и вршење влијание

begona-pedro-sancez.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБегона Гомез, сопруга на шпанскиот премиер Педро Санчез, денеска се појави пред судот во Мадрид за да одговори на прашања поврзани со наводите за корупција и вршење влијание во случајот поради кој нејзиниот сопруг размислуваше да поднесе оставка во април.

Сослушувањето во петок е дел од прелиминарната истрага за тоа дали Гомез ја злоупотребила својата позиција како сопруга на премиерот за да влијае на нејзините деловни активности, соопшти судот пред сослушувањето.

Ниту Гомез ниту нејзиниот адвокат не разговараа со новинарите надвор од судницата пред Гомез да се појави зад затворени врати пред судијата, кој по неколку минути го одложи рочиштето за 19 јули.

Гомез јавно не го коментираше случајот, но Санчез постојано остро ги отфрли обвинувањата против неговата сопруга, велејќи дека тие се неосновани и оркестрирани од неговите десничарски политички ривали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK