Украина: Соборивме 32 руски беспилотни летала во текот на ноќта

ukrainska-vojska1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВоздухопловните сили на Украина соопштија дека ги собориле сите 32 беспилотни летала лансирани од Русија во напад во текот на ноќта од четврток до петок.

Украинската армија собори беспилотни летала во седум региони, објавија тие на Телеграм. Три беспилотни летала беа соборени над јужниот регион на Миколаев, а уште три над регионот Дњепропетровск, според гувернерите на тие региони.

Гувернерот на регионот Киев објави дека противвоздушната одбрана соборила и беспилотни летала во раните утрински часови во петокот.

Ројтерс сè уште не ја потврди независно оваа информација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK