–>

„Сите сме губитници“: Директорката на болницата во Газа бара да заврши војната

„Сите-сме-губитници-Директорката-на-болницата-во-Газа-бара-да.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо разорната експлозија, директорката на болницата „Ал Ахли“ во Газа упати итен и емотивен апел да се стави крај на последната војна меѓу Хамас и Израел.

Во телефонски разговор за АП, Сухаила Тарази рече дека грозоморните сцени по експлозијата „се различни од она што таа некогаш го видела и што можела да го замисли“.

Таа не била во болницата во вторникот вечерта за време на експлозијата, но рече дека делови од телата на децата биле расфрлани низ болницата и во дворот.

„Сите ние сме губитници во оваа војна. И тоа мора да заврши“, рече директорката, но не ги коментираше директно наводите дека загинале најмалку 500 луѓе, како што објави Министерството за здравство со кое раководи Хамас, пренесува медиумот.

„Може да биде повеќе, може и помалку. Има толку многу делови од телата што никој навистина не може да ги каже бројките“, додаде таа.

Израелската војска тврди дека не е одговорна за експлозијата и дека радарот потврдил канонада од оган од страна на палестинската исламистичка организација Исламски џихад од блиските гробишта.

Исламскиот џихад ги отфрли тврдењата на Израел.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека од почетокот на војната на 7 октомври во Газа се убиени најмалку 3.200 луѓе, а 11.000 се ранети.

Повеќе од 1.400 луѓе се убиени во Израел, од кои повеќето цивили, во првичните напади на Хамас во населбите и градовите во близина на границата со Газа, според медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK