–>

Си вели дека ќе работи со Египет за да помогне во стабилизирањето на Блискиот Исток

Си-вели-дека-ќе-работи-со-Египет-за-да-помогне.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на египетскиот премиер дека Пекинг се надева дека ќе соработува со неговата земја за да донесе „повеќе стабилност“ на Блискиот исток, објавија државните медиуми.

„Кина е подготвена да ја подобри соработката со Египет… и да донесе поголема сигурност и стабилност во регионот и светот“, му рекол Си на Мостафи Мадбули на состанокот во Пекинг, според државната телевизија CCTV.

„Кина и Египет се добри пријатели кои делат исти цели и си веруваат еден на друг, и добри партнери кои работат рака под рака за развој и заеднички просперитет“, ја пренесе CCTV изјавата на Си.

„Во моментов, меѓународната и регионалната ситуација претрпува длабоки и сложени промени, а светот доживува брзи промени невидени со векови“, додаде Си.

Пекинг, исто така, е подготвен да работи со Каиро за „заеднички да ја заштити меѓународната правичност и правда, како и заедничките интереси на земјите во развој“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK