Си: Кина не е ниту страна, ниту учесник во украинската војна

si-solc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц во Пекинг изјави дека Кина не е вклучена во руската војна против Украина, пренесува германската агенција Дпа.

„Кина не е ниту страна ниту учесник во украинската криза“, се вели во соопштението објавено во вторникот по средбата меѓу двајцата лидери во Пекинг.

Наместо тоа, Кина отсекогаш „промовирала мировни преговори на свој начин“, рече Си.

Пекинг ќе поддржи меѓународна мировна конференција „во догледно време“, но Русија и Украина ќе мора да ја прифатат, рече кинескиот лидер.

Досега Москва ја одби поканата за планираната конференција во Швајцарија во јуни. Се уште се чека одговорот на Кина на поканата на алпската земја.

Кина е близок сојузник на Русија. Постојано има обвинувања за кинески компании кои ја снабдуваат Русија со таканаречените стоки со двојна употреба – оние што можат да се користат и за цивилни и за воени цели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK