Макрон ја повика Русија на примирје за време на Олимпијадата, Кремљ: Режимот на Киев ги користи таквите идеи

makron-putin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКремљ денеска ладнокрвно реагираше на повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за прекин на огнот во меѓународните конфликти за време на Олимпијадата во Париз, велејќи дека Украина може да го искористи тоа како можност за прегрупирање и повторно вооружување, пренесува Ројтерс.

Прекинот на непријателствата според олимпиското примирје е долгогодишна традиција, а Макрон во интервјуто во понеделникот рече дека ќе работи на тоа да го постигне кога Париз ќе биде домаќин на Летните игри од 26 јули до 11 август.

Запрашан за ова, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека и рускиот претседател Владимир Путин и руската војска забележале дека, по правило, режимот во Киев ги користи таквите идеи и иницијативи за да се обиде да се прегрупира, за да се обиде повторно да се вооружи.

Тој не наведе ниту еден конкретен пример за вакво однесување на Украина. Војната беснее од 24 февруари 2022 година, кога Путин ја започна, како што рече, „специјалната воена операција“ во Украина, а во тој период немаше прекин на огнот.

Песков не отиде толку далеку за да ја отфрли можноста за олимписко примирје, но рече дека сè уште никој не презел никакви официјални чекори во тој поглед.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK