Седум хуманитарци убиени во израелски напад во Газа

gaza-zena.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСедум хуманитарни работници беа убиени во Појасот Газа во, како што рече основачот на добротворната организација, во израелски воздушен напад.

Меѓу загинатите вработени во шпанската организација World Central Kitchen (WCK) има работници од Полска, Австралија, Ирска и Велика Британија.

Основачот на WCK и готвач Хозе Андрес рече дека тие биле убиени „во воздушен напад на ИДФ (Израелските одбранбени сили).

ИДФ извести дека спроведува „темелна истрага за овие наводи“.

Канцеларијата за медиуми во Газа управувана од Хамас, организација означена како терористичка организација од Соединетите Држави и Европската Унија, исто така го обвини Израел за нападот.

„Свесни сме за извештаите дека членовите на тимот на Светската централна кујна биле убиени во напад на ИДФ додека ги поддржувале нашите хуманитарни напори за испорака на храна во Газа“, објави WCK на мрежата X.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK