Се урна покрив на аеродромот во Делхи, едно лице загина, летовите се откажани

delhi-aerodrom.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПокрив на најголемиот аеродром во главниот град на Индија, Њу Делхи денеска се урна поради силен дожд и ветрови, при што загина едно лице и предизвика откажување на летовите, соопштија властите.

Неколку лица се повредени, изјави за новинарите индискиот министер за авијација.

Целиот терминал, еден од трите на најпрометниот аеродром во земјата, беше евакуиран и беше наредена истрага за колапсот, рече министерот Кинџарапу Рамохан Наиду.

Педесет домашни летови се откажани или одложени, според платформата за следење летови Flightradar24.

Осум повредени се пренесени во болница, изјави Атул Гарг, директор на пожарникарската служба во Делхи.

Индиската телевизија го прикажа таксито смачкано под скршен метален столб на влезот на терминалот, кој главно го користат нискобуџетните превозници IndiGo и SpiceJet за домашни летови.

Инцидентот се случил во 5 часот по локално време, што вообичаено е време за домашни летови, се вели во соопштението на аеродромот објавено на X.

Околу 148,5 милиметри дожд паднаа во областа на аеродромот во текот на три часа, што е повеќе од просекот за цел јуни, според Индискиот метеоролошки завод.

Многу други делови на Делхи исто така беа поплавени, а автомобили беа заробени во вода.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK