САД ja испорачаa помошта на Газа од воздух: 38.000 оброци спуштени со падобрани

12066971.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави ја извршија својата прва испорака на хуманитарна помош за Газа, при што повеќе од 30.000 оброци беа спуштени со падобран од три воени авиони, јавува Би-Би-Си.

Операцијата, спроведена заедно со јорданските воздухопловни сили, беше првата од многуте што ги најави американскиот претседател Џо Бајден.

Тој вети дека ќе ја зголеми помошта откако најмалку 112 луѓе беа убиени кога толпата бркаше хуманитарен конвој во четвртокот.

Официјален претставник на администрацијата на Бајден изјави во саботата дека Израел речиси го прифатил новиот договор за прекин на огнот.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK