Стотици затвореници избегаа од затвор на Хаитите

w_56975788-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСтотици затвореници побегнаа од државниот затвор во главниот град на Хаитите, Порт-о-Пренс.

Бегството се случило откако во саботата избиле судири меѓу вооружените банди и полицијата, изјави извор од органите на редот.

Еден од полициските синдикати побара на платформата X сите полицајци во главниот град на Хаити да помогнат да се одржи контролата врз затворот.

Полицискиот синдикат предупреди на опасноста избеганите затвореници да го зголемат насилството во Порт-о-Пренс.

Извор од органите за спроведување на законот рече дека бандите нападнале повеќе полициски станици низ градот од четвртокот, при што убиле најмалку четири лица, а некои од станиците биле запалени.

Пукањето во близина на аеродромот во четвртокот ги принудило авиокомпаниите да ги прекинат летовите.

Повеќе безбедносни извори во Порт-о-Пренс изјавија за Си-Ен-Ен дека последниот наплив на насилство, кој започна во четвртокот и беше насочен кон полициските станици, меѓународниот аеродром и централниот затвор, е без преседан во последниве години.

Водачот на бандата на Хаити „Г9“, Џими Шеризиер, во петокот изјави дека ќе продолжи да се обидува да го собори премиерот на Хаити, Ариел Анри.

Черизиус побара од полицијата и армијата, како што наведе, да ја преземат одговорноста и да го уапсат Анри.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK