–>

Русите напаѓаат се пожестоко, Зеленски вели дека ситуацијата е особено тешка во два града

Русите-напаѓаат-се-пожестоко-Зеленски-вели-дека-ситуацијата-е-особено.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските сили кои имаат за цел да ја задржат четиримесечната украинска контраофанзива вчера продолжија со својот немилосрден притисок врз разурнатиот источен град Авдиивка и го засилија гранатирањето во јужниот регион Херсон. Генералштабот на украинските вооружени сили, во својот вечерен извештај, соопшти дека украинските сили одбиле речиси 20 руски напади околу Авдиевка, чии згради сега се главно уништени од гранати.

Руските воздушни напади ги погодија околните села, се вели во соопштението. Авдивка стана место за отпорот, гледан како порта за повторно заземање на рускиот град Доњецк и остатокот од Донбас, кој ги опфаќа регионите Доњецк и Луганск. Градот накратко беше заземен во 2014 година кога сепаратистите поддржани од Русија зазедоа делови од источна Украина, но подоцна беше вратен од украинските сили кои изградија силни утврдувања во следните девет години.

„Точно е дека Авдиивка има значење. Ова не е прв случај окупаторските сили да ја зголемат тензијата со изјави за преземање на цел Доњецк и Луганск… Нивните планови пропаднаа, роковите се одложени. Ова е само уште една епизода од тензија“, рече Андриј Јусов, портпарол на Дирекцијата за разузнавачки прашања на украинското Министерство за одбрана, за ТВ Еспресо.

Претседателот Володимир Зеленски рече дека ситуацијата во Авдиевка и блискиот град Маринка е „особено тешка. „Имаше бројни руски напади. Но, нашите позиции стојат. Секој ден ни требаат резултати за Украина, да ги издржи руските напади, да ги елиминираме окупаторите, да одиме напред. Без разлика дали е километар или 500 метри, но напред, секој ден“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Во извештаите на руската војска не се споменува Авдиивка, туку се опишуваат успешни операции против украинските позиции на исток во Бахмут, кој Москва го зазеде во мај по неколкумесечни борби. Во Херсон, регионалниот гувернер Олександар Прокудин рече дека неколку села биле погодени во епизодите на гранатирање, како и транспортни и производствени капацитети за храна во градот Херсон.

Ројтерс не можеше независно да ги потврди податоците од ниту една страна. Американскиот институт за проучување на војната минатата недела објави дека украинските сили го преминале Днепар за да заземат нови сопствени позиции и да ги гонат руските сили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK