Едногодишно бебе паднало низ прозорец во Австрија: „Се обиде да се држи за саксија“

бебе.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдногодишно Ддтенце паднало од прозорец на станбена зграда во Отакринг, Австрија и се здобило со сериозни повреди на главата.

18-месечното бебе паднало од прозорец во четвртокот околу 20 часот додека родителите биле во другата соба, зафатени со другото бебе, јавуваат австриските медиуми.

„Се качи преку трпезариската маса на прозорецот од кујната и се лизна надолу“, раскажува сведок.

Како што објаснил, детето се обидело да се потпре на саксија што стоела на прозорецот.

Меѓутоа, бидејќи саксијата не била соодветно потпрена, се превртела и паднала, а момчето паднало по неа.

Малото момче се здобило со сериозни повреди на главата поради што е хоспитализирано и сместено на одделението за интензивна нега.

Според првичните информации, неговиот живот не е во животна опасност.

Австриската полиција ги приведе родителите поради сомнение дека од небрежност му нанеле телесни повреди на нивниот син.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK