Путин: Западот мисли дека никогаш нема да користиме нуклеарно оружје, но имаме доктрина

putin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин се сретна со шефовите на меѓународните новински агенции во Русија, јави московската агенција ТАСС, која долги години го организира овој настан на маргините на Петербуршкиот меѓународен економски форум (СПИЕФ).

Состанокот го отвори генералниот директор на агенцијата ТАСС, Андреј Кондрашов.

Запрашан за ризиците од нуклеарна војна за Украина, тој предупреди дека Русија може да ги искористи сите расположливи средства за да се одбрани доколку постои закана за нејзиниот суверенитет или територијален интегритет, пренесува „Хина“.

Владимир Путин рече дека Западот постојано ја обвинува Русија дека мафта со нуклеарно оружје, но дека тоа е погрешно, бидејќи токму САД употребија нуклеарно оружје против Јапонија во Втората светска војна.

Пред уредниците на странските медиуми, Путин рече дека руската нуклеарна доктрина дозволува такво оружје да се користи како одговор на одредени закани.

„Поради некоја причина, Западот верува дека Русија никогаш нема да го искористи. Имаме нуклеарен документ, погледнете што пишува таму. Доколку нечии постапки го загрозуваат нашиот суверенитет и територијален интегритет, сметаме дека е можно да ги искористиме сите средства што ни се на располагање. Ова не треба да се сфати лесно, површно“, рече Путин.

Агенцијата Ројтерс ја издвои оценката на Путин од таа средба дека на Русија не и е важно кој ќе биде следниот американски претседател, бидејќи тоа веројатно ништо не менува за Москва.

Пред уредниците на странските медиуми на форумот во Санкт Петербург, Путин ја обвини администрацијата на Бајден, која е најголемиот снабдувач со воена опрема за Украина, дека прави грешка по грешка или го „пали“ американскиот политички систем и глобалното раководство, објави агенцијата.

На состанокот учествуваат шефовите на меѓународните новински агенции од десет земји – Франс прес, Асошиетед прес, Ројтерс, кинеската национална новинска агенција Хсинхуа, германската ДПА, АНСА (Италија), ЕФЕ (Шпанија), ИРНА (Иран), Кјодо Вести (Јапонија), Турска Анадолија, Државна новинска агенција Азербејџан, белоруска агенција БЕЛТА, Јонхап од Јужна Кореја, Казинформа од Казахстан, Узбекистан Национална новинска агенција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK