Столтенберг: Имавме доцнења со воената помош за Украина, ова не смее да се повтори

stoltenberg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека западните сојузници треба да се погрижат празнините во воената поддршка за Украина да не се повторат.

Говорејќи за време на посетата на Финска, Столтенберг рече дека на Украина и е потребна „предвидливост и одговорност“ од сојузниците на НАТО во однос на воената поддршка.

„Во текот на последните месеци видовме некои недостатоци, некои одложувања во обезбедувањето воена поддршка за Украина“, рече тој за време на прес-конференцијата заедно со финскиот претседател Александар Стуб.

„Мораме да се погрижиме тоа да не се повтори“, додаде.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK