Путин бесен ја обвини Украина дека се обидува да го наруши изборниот процес: „Таквите злосторства нема да останат неказнети“

unnamed-file.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин изјави дека Украина се обидела да го наруши изборниот процес со гаѓање цивилни цели во Русија и со користење на вооружени групи во неуспешниот обид да ја пробие руската граница, пренесе Ројтерс.

„Ваквите злосторства нема да останат неказнети. Русите ќе одговорат на обидите за провокација со уште поголемо единство“, рече Путин на состанокот со членовите на Советот за безбедност, пренесува РИА Новости.

Шефот на руската држава посочи дека „претставниците на режимот во Киев извршиле серија саботажни и терористички напади во пограничните региони на Русија“ и дека руската воздушна одбрана уништила околу 95 отсто од непријателските ракети и гранати.

„Сигурен сум дека нашиот народ, народот на Русија, на ова ќе одговори со уште поголемо единство. Кого решија да заплашат? Руски народ? Мултинационална Русија? „Ова никогаш не се случило и сигурен сум дека нема да се повтори“, рече Путин.

Руските медиуми денеска јавија дека имало напади на украинските сили на неколку избирачки места во областа Херсон. Во новите региони на Русија, Народните републики Доњецк и Луганск, регионите Херсон и Запорожје, тие гласаат првпат на претседателски избори, јави РИА.

Гласањето за претседателските избори во Русија почна денеска и ќе трае до 17 март. За шеф на државата се натпреваруваат четворица кандидати – Леонид Слуцки, Николај Харитонов, Владислав Даванков и Владимир Путин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK