Првата порака од Естонија откако Путин издаде налог за Каја Калас: „Русија се подготвува за војна со Западот“

Првата-порака-од-Естонија-откако-Путин-издаде-налог-за-Каја.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија се подготвува за воен конфликт со Западот во следната деценија, но може да биде оттргната од тој план со акумулација на западни вооружени сили, објави денеска Естонската служба за надворешно разузнавање.

Шефот на разузнавањето Каупо Росин рече дека проценката се заснова на плановите на Русија да го удвои бројот на сили стационирани долж нејзината граница со членките на НАТО Финска, Естонија, Литванија и Латвија, пренесува Ројтерс.

Сепак, во блиска иднина не се очекува воен напад од Русија, делумно затоа што Москва мора да задржи војници во Украина, тврди Росин. Денеска Русија издаде потерница по естонската премиерка Каја Калас.

„Ако не сме подготвени, веројатноста (за руски воен напад) би била многу поголема отколку без никакви подготовки“, додаде Росин.

Естонија и другите балтички земји ги зголемија своите воени трошоци на над два отсто од вредноста на нивните економии откако Русија го анектираше Крим во 2014 година, а сојузниците на НАТО го зголемија своето присуство во тие земји, пренесува Ројтерс.

Германија планира да има 4.800 војници подготвени за борба во регионот до 2027 година, во своето прво постојано воено распоредување во странство по Втората светска војна, а Росин рече дека сојузниците на НАТО се движат во вистинската насока кога станува збор за спротивставување на наводната руска закана. Осврнувајќи се на коментарите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека нема да ги брани сојузниците во НАТО кои не трошат доволно на одбраната, Росин рече: „Таквите изјави никогаш не се од помош“.

Способноста на Русија да им обезбеди муниција на своите војници ја надминува онаа на Украина и доколку западната поддршка не биде задржана или зголемена, малку е веројатно дека Украина ќе може да ја промени ситуацијата на бојното поле, додаде Росин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK