Пожар во рудник за злато во Перу, 27 загинати

rudnik_23424234
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Непознат број рудари загинаа по пожар во рудник за злато во Перу, соопштија властите денеска, додека полицијата работи на извлекување на телата.Можеби 27 рудари ги загубија своите животи, соопшти

Локалната власт каде што се наоѓа рудникот, во јужниот регион Арекипа, соопшти дека 27 рудари го загубиле животот.

Сепак, додаваат дека бројот на жртвите не е конечен „бидејќи немало начин да се комуницира од рудникот“.

Се додава дека краток спој можел да го предизвика смртоносниот пожар што се случил во саботата.

Со рудникот стопанисува мала компанија.

Перу е најголемиот производител на злато во Јужна Америка, а рударството е клучна индустрија за земјата.

Секоја година се случуваат десетици смртоносни несреќи, главно во мали рудници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK