–>

Повеќе од 200 руски лекари испратија писмо до Путин: Ослободете ја болната активистка

Повеќе-од-200-руски-лекари-испратија-писмо-до-Путин-Ослободете.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНад 200 руски лекари напишаа отворено писмо до рускиот претседател Владимир Путин во кое повикуваат на ослободување на антивоената активистка и уметница Александра Скочиленко, која е осудена на седум години затвор. Скочиленко има неколку сериозни хронични заболувања кои бараат третман и посебен режим на исхрана, се вели во писмото потпишано од 247 лекари до недела наутро.

Затворањето во затворски логор може дополнително да ја влоши нејзината здравствена состојба, се вели во писмото. Активистката е осудена на затвор бидејќи ја отфрлила руската војна против Украина, а во писмото предупредуваат дека имајќи миротворен однос не го прекршила законот.

Скочиленко лани во продавница цените на пет артикли ги заменила со антивоени пароли, поради што судот во Санкт Петербург на седум години затвор. Активистката беше обвинета за ширење лажни информации за руската армија и е во притвор од април минатата година.

Лекарите ја критикуваа неправедноста на казната, која не се заснова на кривичното дело, и потсетија на „масовното предвремено ослободување“ на убијците и силувачите. Имено, Путин помилува многу тешки криминалци како награда за нивната борба во војната против Украина.

Случајот на Скочиленко предизвика бес во странство, бидејќи таа беше во притвор и покрај тоа што беше тешко болна, а групите за човекови права Амнести интернешенл и Меморијал ја класифицираа како политички затвореник. Нејзиниот партнер, исто така, постојано ја објавуваше својата ситуација и политичкиот прогон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK