Поранешниот директор на ЦИА го предупреди Западот: „Русија ќе војува со НАТО ако победи во Украина“

Screenshot-2024-06-09-181237.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот директор на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Дејвид Петреус денеска ги предупреди западните земји да се разбудат затоа што рускиот претседател Владимир Путин ќе влезе во војна со НАТО доколку победи во војната во Украина.

– Тој беше многу јасен и мислам дека е јасно, гледајќи наназад, дека требаше да го слушаме тој поединец (Путин). Ни кажува во што верува – изјави Петреус во интервју за Sun.

За да го победи Путин, истакна Петреус, Западот мора да направи се што е можно за да и помогне на Украина.

– Украинската војна може да се прошири во регионот доколку Путин успее во Украина. Тој нема да се задоволи да застане во Украина. Следна очигледно би била Молдавија, а после тоа би можела да биде Литванија или некоја од балтичките држави – изјави Петреус.

Тој оцени дека клучот за победата на Украина е брзото зголемување на бројот на војници и воена моќ со помош на нејзините западни сојузници.

– Реалноста е тешка и тоа е дополнителна причина зошто треба да направиме се што можеме за да и помогнеме на Украина на секој можен начин – рече Петреус.

Тој додаде дека Украина мора да направи и голем технолошки напредок, потсетувајќи на нејзиниот успех во поразот на руската флота во Црното Море.

– Имајте на ум дека тие (Украинците) го направија она што го направија во Црното Море, не со помош на бродови или морнари, туку со беспилотни летала. Поморските беспилотни летала, воздушните беспилотни летала и противбродските проектили им овозможија да потонат третина од флотата во Црното Море – рече Петреус.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK