Индија: девет загинати во автобуска несреќа во клисура по напад на милитанти

Screenshot-2024-06-09-184644.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку девет лица загинаа, а 33 се повредени откако автобус со хинду аџии падна во клисура по напад на милитантите на индиската федерална територија Џаму и Кашмир, соопшти индиската полиција.

„Милитантите направија заседа и пукаа кон автобусот. Тој слета во клисура, што резултираше со девет смртни и 33 повредени“, изјави началникот на окружната полиција Мохита Шарма, пренесе Ројтерс.

Во полициското соопштение се наведува дека повредените се пренесени во болница и дека е започната потрага по напаѓачите.

Хималајскиот регион Џаму и Кашмир, за кој превзема одговорност од Пакистан, е забележан често милитантно насилство од почетокот на антииндискиот бунт во 1989 година.

Десетици илјади луѓе се убиени во бројни конфликти, иако насилството е намалено во претходните години.

Денешниот напад се случи откако вчера началникот на полицијата во Џаму и Кашмир изјави дека бројот на милитанти е намален, а вкупно останале од 70 до 80, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK