Политико: Украина најверојатно ќе ги започне преговорите за членство во ЕУ во јуни

ukraina-zname-luge.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЦелта на Европската унија (ЕУ) е да ги започне официјалните преговори за пристапување на Украина и Молдавија веќе на 25 јуни, кога се одржува самитот на Европскиот совет, изјавија за бриселски Политико неименувани дипломати од Брисел.

Кога лидерите на ЕУ ги отворија вратите за Украина и Молдавија во декември, потегот беше поздравен како прв чекор во историското проширување на Унијата.

Официјалното зелено светло за почеток на пристапните преговори со ЕУ би било голем поттик за Украина, која е во третата година од војната.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK